דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

מהו תלמוד ירושלמי

התלמוד הירושלמי הנו גמרא ובאותה נשימה חיבור שמפרש ומרחיב את המשנה, כאשר המשנה הינה הקובץ הראשון של התורה שבע"פ, והיא מכילה את ההלכות שציינו התנאים. התלמוד הירושלמי גם נקרא תלמוד א"י, תלמוד המערב, גמרא, גמרא דארץ ישראל ואף תלמוד מערבא. הנוסח שבו כתוב התלמוד הירושלמי כתוב בארמית גלילית.

 

ההיסטוריה של התלמוד הירושלמי

התלמוד הירושלמי נוצר במאה ה 3-5 לספירה בארץ ישראל ויש הטוענים שבטבריה (המרכז הרוחני והדתי של אותה תקופה). התלמוד הנו תוצר של לימודי משנה ופרשנות של בתי המדרש בארץ ישראל. לאורך שנים הוא נדחק לפינה ואילו כתב היד הראשון שהגיע לידנו הנו קובץ שנכתב כ900 שנה לאחר חתימתו. כמו כן, רק במאה השנים האחרונות התלמוד זוכה לכבוד המגיע לו ולהתעניינות מחודשת, כאשר ההתעוררות הציונית היא הכוח המניע – הרצון ללמוד כתבים שנכתבו כאן בארץ הקודש ולא בגלות.

 

ההבדל בין התלמוד הירושלמי לתלמוד הבבלי

התלמוד הבבלי נוצר בין המאה השלישית לחמישית לספירה ואילו העריכה של הירושלמי הגיעה לתומה לקראת תחילת המאה החמישית. הן התלמוד הירושלמי והן התלמוד הבבלי מבוססים על המשנה וכתובים בעיקר בארמית, אך בניבים שונים - הירושלמי בניב מערבי ואילו הבבלי בניב מזרחי. בנוסף, שניהם מזכירים האחד את השני, כך בעוד שהתלמוד הבבלי מציין שלל מעשים ואמירות של אמוראי ארץ ישראל, כך התלמוד הירושלמי מזכיר מגוון קושיות ותירוצים של חכמי בבל, כאשר התלמוד הירושלמי בעיקר מסכם את לימודי הדיונים שהועברו בבתי המדרש המרכזיים (ציפורי, לוד וקיסרין). בנוסף, בשניהם קיימים פתגמים ושלל סיפורי חכמים.

לצד קווי הדמיון, קיימים בין השניים שלל הבדלים. בעוד שהתלמוד הירושלמי נכתב בארץ, התלמוד הבבלי נכתב בגולה, ולעומת התלמוד הבבלי, זה הירושלמי נחשב "רזה", כאשר הסיבה נעוצה בהתנצרותה של האימפריה הרומית. ההתנצרות הובילה את מספר הלומדים בבית המדרש להתמעט, כך שהוא סוכם בחיפזון, עובדה שבין היתר באה לידי ביטוי בחוסר סוגיות ערוכות ומפורטות, להבדיל מהתלמוד הבבלי, בו מוצגות הכרעות שהושגו בין האמוראים, מתקיים בו דיאלוג עשיר בין המאמרים ואף ניתן למצוא בו "סיום וסידור אחרון" שערוכים כהלכה.

עוד נציין שבתקופת הגאונים נחשב התלמוד הבבלי לתלמוד המוביל ואף כיום יש לו הרבה יותר מפרשים, משמע הוא הרבה יותר משפיע. כמו כן, מעניין לראות הבדל משמעותי נוסף, כזה שמשקף כיצד יהודי המקום תפשו את עצמם. במה מדובר? בעוד שהתלמוד הבבלי משקף שיהודי בבל ראו את עצמם כאנשי העולם הגדול, הרי שהתלמוד הירושלמי משקף שיהודי א"י ראו בעצמם עם נפרד.

 

למה ללמוד תלמוד ירושלמי?

התלמוד הירושלמי מחולק ל39 מסכתות, כולל סדרי משנה: מועד, זרעים, נזיקין ונשים. בנוסף, קיימים כמה פרקים ממסכת נידה, כל מסכת כוללת שני פרקים וקיימים תתי הלכות, כאשר באופן כללי הנוסח מאוד קצר, תמציתי וחסר סוגיות ארוכות.

חשוב לציין שלולא יהודי איטלקי שחי במאה ה13, התלמוד הירושלמי היה נגזר לאובדן ועל כן יש להוקיר את קיומו. למרות שהתלמוד הירושלמי אינו מפורט ומעמיק, אין לו פירוש של רש"י והוא אינו זכה לעריכה מסודרת, עדיין חשוב ביותר ללמוד אותו, ולו כי מדובר בפיסת תיעוד קריטית, כזו שאין לה תחליף, גם לא אצל התלמוד הבבלי שכן מזכיר אמירות של אמוראי ארץ ישראל. תלמוד זה מהווה נדבך מהותי מהפסיפס האנושי וההלכתי ששרר באותם ימים בארץ ישראל, ובנוסף הוא מחזיק ביתרון יחסי: יותר קל לעיין בו, מהבחינה שהוא הרבה יותר קצר. עוד בהרחבה על תלמוד ירושלמי ניתן לקרוא בספר למה ללמוד גמרא.

 

סדרי התלמוד הירושלמי

כפי שציינו, ישנם ארבעה סדרי גמרא שנמצאים כיום בהיקף כמעט מלא:

  • סדרי זרעה
  • סדר מועד
  • סדר נשים
  • סדר נזיקין

בנוסף, ישנן שלוש מסכות שנמצאות כיום בתלמוד הבבלי, אך הן קטועות. להלן המסכות:

  • מסכת נידה - בידינו רק שלושה פרקים ראשונים - לפי התוספות הבבלי, משתמע שמסכת זו המשיכה בתלמוד הירושלמי לפחות עד לפרק השביעי.
  • מסכת מכות - בידינו כשני פרקים מתוך שלושה. מעט מהקטע השלישי מוזכר במגוון מיקומים נוספים, כגון ברמב"ן.
  • מסכת שבת - מופיע פירוט של עשרים פרקים, אך ארבעת האחרונים חסרים.

*עוד מידע בנושא המסכתות העוסקות בחגי תשרי, יומא סוכות וראש השנה ניתן למצוא בספר שיעורים בגמרא יומא, סוכה ור"ה

 

 

 


 


lock
קנייה מאובטחת
truck
משלוחים חינם
בקנייה ב149 ₪ ומעלה
Acall
שירות לקוחות
מעולה וזמין תמיד לשירותכם
tag
עד 12 תשלומים
בדברי שיר אוהבים תרבות יהודית
אנחנו אוהבים ספרים. ספרי קודש עתיקים המהווים בסיס לכל ארון ספרים יהודי, וספרי קודש של רבני דורנו. ספרי ילדים עם מסרים חינוכיים, וספרי נוער המדברים בשפתם ו'תופסים' אותם במקום בו הם נמצאים. אנחנו אוהבים סיפורי צדיקים וספרי קומיקס, ספרות 'כבדה' ומקצועית וספרות קלילה הנוגעת במקומות הטובים של החיים. אנחנו מתרגשים בכל פעם שאנחנו מריחים ספר חדש. אנחנו באמת אוהבים ספרים.
סל הקניות שלי
משלוח
הנחה
סה"כ
צפה בסל הקניות המשך לקופה

לא נמצאו פריטים בסל
לחץ כאן להמשך שיטוט באתר