דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

ספרים מנחים לספירת העומר

ימי ספירת העומר אלו הם ימי הכנה להתקדמות גדולה אך גם ימי סכנה, לשם כך נכתבו ספרים הנותנים כוחות להתמודד עם ימי העומר. הבנת הדרך בה אנו צריכים לצעוד על מנת לתקן את היחסים שבין האדם לחברו ובין האדם לאלוהים וכך לעלות במדרגות המידות של האדם. במאמר שלפניכם אנו מציגים סקירה של ספרים מנחים לספירת העומר שיעזרו לכם ויקלו עליכם.

הרב רן שריד - נתיבות החסידות ספירת העומר
כתב יהושוע רן שריד את הספר "הספר נתיבות החסידות ספירת העומר" אשר הוצא בהשתתפות "דברי שיר" שבו הוא מסביר שהאדם צועד בימי ספירת העומר אל "שער החמישים" (יום החמישים), ימים אלו הם ימים קשים ומלאי סכנה ולכן האדם צריך להכין לעצמו צידה לדרך, של כוחות ואור שאפשר לשאוב מצדיקים יסודי עולם על מנת לעבור ימים אלו.  הרב מוביל בספרו את האדם בדרך זו ומכוון אותו להיזהר מהסכנות ולהיפתח להתקדמות ולהתגלות המופיעה לפניו לאורך הדרך.   

הרב מאיר גואטה – תנופת העומר עבודת המידות לפי הספירות
הרב מאיר גואטה כתב בספרו על חשיבות המידות בספירת 49 יום בעומר והוא מסביר - העובדה כי אנו סופרים את ימי העומר מבדילה את ימים אלו משאר ימי השנה, בימים אלו הקפידה היא רבה יותר ואנו משתדלים ומתאמצים לעלות את המידות הנמוכות בנו ב49 מדרגות כנגד 49 ימי ספירת העומר שבהם נטהר את הצדדים השלילים ונהפוך אותם לטוב וקדושה.
עבודת המידות מחולקת ל-7 ימים בשבוע – חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות.
לדוגמא הוד – זה ההדר והפאר שמגיעים לאדם באמצעות הודיה לריבונו של עולם. אז איך ניתן להודות באמצעות ספירת היסוד? מסביר הרב גואטה שיש שני רבדים להודייה לריבונו של העולם, הראשון הינו הולדה. כאשר אנו מולידים אנחנו בדרך זו מראים לריבונו של העולם שאנחנו מודים על כל הטוב שבעולם ואנחנו רוצים להעניק את זה לאחרים כלומר שיהיו עוד אנשים שייהנו מכל הטוב שריבונו של עולם מעניק.
ספר 
"תנופת העומר – עבודת המידות לפי הספירות" מתרגם ומפרט על עבודת המידות אלו בשפה פשוטה וברורה.

הרב יהושוע מילר - קראתיך
קראתיך הינו ספר אשר מכוון את  האדם לגלות ולהכיר את עצמו דרך התגלות ה', הרב יהושוע מסביר כי ה' נמצא בכל מקום גם בתוך נפש האדם ואם יכיר בכך ולו ברמה הבסיסית ידע להשתמש בכוחות אלו הטמונים בו וליצור קשרים בעולם.
הרב מוביל את הקורא בהדרכה מעשית במשך 49 ימים של ספירת העומר למיצוי היכולות של האדם וחושפת אותו לתהליכים רוחניים ונפשיים הנוכחים במערכות יחסים שבין האדם לחברו ובין האדם למקום.
הספר מזמין את הקורא להיכנס פנימה, אל תוכך, אל מסע לתוך כוחות נפשך.

הרב יוסף צבי רימון – ספירת העומר וברכת האילנות
הרב יוסף צבי רימון מסביר בספרו בבירור את הנושאים ההלכתיים הקשורים לספירת העומר תוך הבנה של יסודות הדינים וטעמיהם.
ימי ספירת העומר אלו הם ימי צער גדול שמתאבלים על מותם של 24 אלף תלמידי בני עקיבא ולכן בימים אלו לא נהוג לחגוג אירועים, להתלבש בבגדים חדשים, לשמוע מוזיקה ואף להסתפר או להתגלח שהם חלק ממנהגי אבלות, אולם עם הסתייגויות. קיימים מספר מנהגים אשר ניתן לחגוג בכל זאת בעת ספירת העומר:

  • עליה לתורה וברית מילה יתקיימו גם בימים אלו, גם מסיבה המכונה "אירוסין" תתקיים בימים אלו, אומנם יש איסור להינשא בימים אלו אבל יש הפוסקים כי מותר לגבר להחזיר את גרושתו, מפני שיש בזה מצווה ואין ריבוי שמחה.
  • גם על האיסור של להסתפר או להתגלח קיימים הסתייגויות – גבר אשר השפם מפריע לו באכילה רשאי לגזור לו את הקצוות, שיער בראש אשר גורם לו לכאבי ראש או לפצעים ניתן לספרו. אישה אשר מסתפרת מטעמי צניעות רשאית להסתפר.  בנוסף מותר לבעלי השמחה להסתפר לכבוד ברית המילה, בעלי השמחה הם: אבי הבן, הסנדק והמוהל.
  • לשמוע מוזיקה - מותר ליהודי שמתפרנס מנגינה לנגן במסיבות של גויים לצורך פרנסתו.
    יוסף צבי רימון מוביל בספרו "ספירת העומר וברכת האילנות" את הקורא דרך המקורות בתורה, במשנה ובגמרא ועד לפוסקי דורנו, כתוב בלשון בהירה ומסודרת ומלווה בטבלאות, תרשימים, תמונות וקיצור ההלכות למעשה, הספר מתאים הן לציבור הרחב והן לתלמידי השיבות ולתלמידי חכמים.

סיכום
הספרים המוצגים במאמר זה נכתבו על ידי רבנים גדולים וחכמים שמטרתם להוביל ולעזור לנו ללמוד על המשמעות שעומדת מאחורי ימים אלו ועל הדרך שיש לאדם לעבור בתקופה זו שבה נדרש האדם להיות מוכן לעבודה עצמית רבה.
ניתן למצוא פרקים נוספים להבנה והכוונה לימי ספירת העומר בספר "ימי ניסן ואייר",
וכן בספר "פניני הלכה זמנים".


lock
קנייה מאובטחת
truck
משלוחים חינם
בקנייה ב149 ₪ ומעלה
Acall
שירות לקוחות
מעולה וזמין תמיד לשירותכם
tag
עד 12 תשלומים
בדברי שיר אוהבים תרבות יהודית
אנחנו אוהבים ספרים. ספרי קודש עתיקים המהווים בסיס לכל ארון ספרים יהודי, וספרי קודש של רבני דורנו. ספרי ילדים עם מסרים חינוכיים, וספרי נוער המדברים בשפתם ו'תופסים' אותם במקום בו הם נמצאים. אנחנו אוהבים סיפורי צדיקים וספרי קומיקס, ספרות 'כבדה' ומקצועית וספרות קלילה הנוגעת במקומות הטובים של החיים. אנחנו מתרגשים בכל פעם שאנחנו מריחים ספר חדש. אנחנו באמת אוהבים ספרים.
סל הקניות שלי
משלוח
הנחה
סה"כ
צפה בסל הקניות המשך לקופה

לא נמצאו פריטים בסל
לחץ כאן להמשך שיטוט באתר